Pinoy kids bag 52 medals, awards in India math contest

Pinoy kids bag 52 medals, awards in India math contest

 

LUCKNOW, India — Students from the Philippines won a total of 52 medals and awards including four gold medals in an international math contest in India.

Elementary and high school students competed in the 2017 India International Mathematics Competition (InIMC) held in Lucknow City from July 25 to 31.

In the team contest for elementary students, PH Team C, composed of Cassidy Kyler Tan of Davao Christian High School, Kristen Steffi Teh of Grace Christian College, Enzo Rafael Chan of Bayanihan Institute and Sean Matthew Tan of Jubilee Christian Academy, won four gold medals when when they wound up as champion in the team contest.

PH Elementary Team B bagged four bronze medals as second runner-up in the team contest and a trophy for getting first runner-up in the group contest.

In the team contest for high school, PH Teams B and D grabbed eight silver medals as first runners-up and PH Team A collected four bronze medals as second runner-up.

The country’s elementary (upper photo) and high school teams display the Philippine flag and their awards at the India International Mathematics Competition awarding ceremony. PR/PNA-northboundasia.com

In the individual contest, the Philippine delegation won six silvers, 15 bronze and 10 merit awards, said Dr. Isidro Aguilar and Dr. Simon Chua of the Mathematics Trainers Guild-Philippines (MTG), which trained the students.

Accompanying the Philippine team to the contest are Aguilar, Chua, Roberto Degolacion, Minerva Bianca Avecilla, Arvie Ubarro, Geraldine Subida, Joseph Wee and Renard Eric Chua.

The InIMC was participated in by Australia, Bulgaria, Canada, Cyprus, Hong Kong, India, Indonesia, Iran, Kazakhstan, South Korea, Laos, Malaysia, Mexico, Mongolia, Nepal, Philippines, Romania, Singapore, South Africa, Sri Lanka, Taiwan, Tajikistan, Thailand, Uzbekistan, Vietnam and Zimbabwe.

Here’s the complete list of individual, team and group contest winners from the Philippines:

Silver Medal (individual contest) Kristen Steffi Teh – Grace Christian College – Champion (team)

Kei Hang Derek Chan – St. Jude Catholic School – 2nd runner-up (team), 1st runner-up (group)

Noel Stephen Dequito – Xavier School-Nuvali – 2nd runner-up (team), 1st runner-up (group)

Erin Christen Noceda – SPED-G Kalayaan – 2nd runner-up (team), 1st runner-up (group)

Julian Raymund Yu – British School Manila – 1st runner-up (team)

William Joshua King – Bethany Christian School – 1st runner-up (team)

Bronze Medal (individual contest)

Enzo Rafael Chan – Bayanihan Institute – Champion (team) Cassidy Kyler Tan – Davao Christian High School – Champion (team)

Sean Matthew Tan – Jubilee Christian Academy – Champion (team) S

igfred Kerwayne Kwan – Zamboanga Chong Hua High School Lawrence Gabriel Dy – CFF Life Academy Foundation – 2nd runner-up (team)

Stephen James Ty – Zamboanga Chong Hua High School- 2nd runner-up (team)

James Matthew Young – Iloilo National High School – 2nd runner-up (team)

Hiraya Marcos – Philippine Cultural College-Main – 1st runner-up (team)

Raymund Carlo Masbaño – St. John’s Institute – 1st runner-up (team)

Andrhea San Gabriel – Univ. of Baguio Science High School – 1st runner-up (team)

Ryan Jericho Sy – Chiang Kai Shek College 1st runner-up (team)

Jonathan Conrad Yu – Philippine Christian Gospel School – 1st runner-up (team)

Tom Manuel Piccio – Philippine Science High School-SMCCharles Justin Shi – Philippine Cultural College-CaloocanMi Jung Pak – Colegio San Agustin-Biñan

Merit Award (individual contest)

Rickson Caleb Tan – MGC New Life Christian Academy – 2nd runner-up (team), 1st runner-up (group)

Cheska Marina Hufano – Philippine Science High School-CAR – 1st runner-up (team)

Nathan Mayer Dy – St. John’s Institute Ambrose James Torreon – Rainbow of Angels Learning Center-Butuan

Christopher James Yap – St. John’s Institute

Matthew Charles Carpio – Agoo Kiddie Special School

Cris Lorraine Dela Cruz – Bolinao Integrated School

Joshua Miguel Mariano – Colegio San Agustin-Biñan

John Dominic Ragudo – Philippine Science High School-CAR

Cris Magdalene Dela Cruz – Philippine Science High School-CAR

Certificate (individual contest)

Angelo Vince Perez – De La Salle Lipa – 2nd runner-up (team)

James Martin Young – SPED-Integrated School for Exceptional Children

Maximus Dizon – Philippine Science High School-CVC. PNA-northboundasia.com